Rozbiórka, demontaż czy wyburzenie? – zasadnicze różnice.

Rozbiórka, demontaż czy wyburzenie? – zasadnicze różnice.Choć wyburzanie z pozoru wydaje się być czynnością łatwą, to w praktyce okazuje się jednak, że nie jest ono łatwiejsze w wykonaniu od samego budowania. Zgodnie z Prawem Budowlanym rozbiórka, wyburzenie czy demontaż, choć przebiegają w różny sposób traktowane są jako synonimy, gdyż mają na celu likwidację konstrukcji budowlanej.

Rozbiórka

Termin „rozbiórka” funkcjonuje najdłużej i ma swoje korzenie w okresie, gdy domy dosłownie rozbierało się ręcznie „cegła po cegle” i „deska po desce”. W związku z tym z rozbiórką mamy do czynienia w przypadku niedużych tradycyjnych budynków, zwykle domów jednorodzinnych, które są zbudowane z podstawowych materiałów budowlanych, jak np. drewna czy cegieł z wykorzystaniem zaprawy wapiennej. Wraz z wynalezieniem cementu, betonu czy żelbetonu tradycyjna rozbiórka stała się jednak nieekonomiczna i nieuzasadniona.

Demontaż

W przypadku demontażu, sprawa jest jasna, bowiem jest on odwrotnością montażu, a co za tym idzie zdemontować można tylko coś, co zostało wcześniej zamontowane. Jednak nie każdą zamontowaną instalację można poddać demontażowi, choćby z powodu sposobu łącznia poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Tylko elementy niepowiązane jednorodnie takie, jak pomosty, przęsła, skręcane lub nitowane konstrukcje stalowe można zdemontować. Budynków wykonanych z prefabrykatów w systemie wielkopłytowym, wielkoblokowym bądź szkieletowym nie można poddać demontażowi.

Wyburzenie

Zupełnie odmiennym sposobem na likwidację konstrukcji budowlanej jest jej wyburzenie. Wyburzenia można dokonać różnymi metodami. Najczęściej w tym celu stosuje się odpowiednie maszyny wyburzeniowe, począwszy od zwykłych koparek, spycharek i walców, a skończywszy na nowoczesnych buldożerach – taranach, młotach pneumatycznych czy kilkumetrowych żurawiach. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się metoda wyburza z wykorzystaniem materiałów wybuchowych.

One Comment