Metody wyburzania konstrukcji budowlanych

Metody wyburzaniaProcedura wyburzania konstrukcji budowlanych wymaga dużej wiedzy z zakresu projektowania oraz doświadczenia. Na skuteczną likwidację określonej konstrukcji w dużej mierze wpływa rodzaj metody wyburzania.

Zasadniczo wyburzanie można podzielić na tradycyjne, dotyczące starych budynków powstałych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat wstecz oraz nowoczesne, obejmujące współczesne obiekty budowlane. Budowle tradycyjne, skonstruowane najczęściej z drewnianych desek, cegieł, czasem z elementami betonowymi czy stalowymi można wyburzać każdą z dostępnych metod. O wyborze metody decyduje przede wszystkim budżet zleceniodawcy, lokalizacja oraz czas realizacji.

Nowoczesne obiekty budowlane, jako że są mocniejsze i trwalsze wymagają specjalistycznego i indywidualnego podejścia. Do wyburzania budynków niewysokich i niskich najkorzystniej wykorzystać specjalne maszyny budowlane, jak np. młoty hydrauliczne, buldożery czy koparki. Obiekty budowlane wysokie, ale będące jeszcze w zasięgu maszyn naziemnych wyburza się z użyciem odpowiedniego sprzętu na podwoziu koparek z przedłużanym ramieniem, można zastosować również metodę żurawia i kuli. Z kolei budynki bardzo wysokie, które są już poza zasięgiem maszyn naziemnych wyburza się specjalnymi maszynami umieszczonymi na ich szczycie, które sukcesywnie je kruszą, przesuwając się w dół w miarę postępów skuwania.

Wyburzanie może być przeprowadzone różnymi metodami. Oto kilka z nich:

  • metoda żurawia i kuli
  • z użyciem materiałów wybuchowych
  • przez obalanie i rozrywanie z wykorzystaniem liny i ciągnika
  • kruszenie konstrukcji
  • z pomocą maszyn wyburzeniowych
  • metoda cięcia konstrukcji tarczami i linami diamentowymi oraz lancami wodnymi